zbornik v 23 br 1 2002
Zbornik, volumen 23. broj 1, 2002.
"VLASNIŠTVO - OBVEZE - POSTUPAK"
(11. i 12. travnja 2002. godine, Poreč)
I. Prilozi za Savjetovanje:
Mihajlo Dika,
Sudski penali
Petar Simonetti,
Proturječnosti uspostavljanja prava vlasništva na građevinskom zemljištu
Silvija Petrić,
Odgovornost države za štetu
Zvonimir Slakoper,
Odgovornost dužnika za štetu zbog povrede ugovora
Dragan Zlatović,
Posebna obilježja građanskopravne zaštite žiga
Vlado Belaj,
Bračna stečevina po Obiteljskom zakonu
Nada Bodiroga-Vukobrat,
Zaštita prava vlasništva u europskom pravu
Jozo Čizmić,
Naknada parničnih troškova u postupku pred hrvatskim sudovima
Olga Jelčić,
Strane osobe kao nositelji prava vlasništva na nekretninama
Aldo Radolović,
Pripremanje i organizacija glavne rasprave u građanskom sudskom (parničnom) postupku
Jasna Brežanski,
Zaštita prava vlasništva
Iva Tuhtan,
Pravno razdvajanje zgrada i drugih građevina od pomorskog dobra
II. Sudska praksa
Strane osobe kao nositelji prava vlasništva na nekretninama
Mr. sc. Olga Jelčić, sutkinja Vrhovni sud RH, Zagreb |
UDK: 347.232(497.5) 341.95(497.5) Ur.: 28. siječnja 2002. Pr.: 13. veljače 2002. Pregledni znanstveni članak |
Republika Hrvatska hoće se uključiti u europske integracijske procese, a time u gospodarske i financijske tokove koji su bitna sastavnica tih procesa. To otvara značajno pitanje sposobnosti i pretpostavki za stjecanje prava vlasništva u Republici Hrvatskoj stranih osoba, osobito na nekretninama. U ovom radu se daje kratak pregled ustavnih i zakonskih rješenja glede stjecanja prava vlasništva stranaca na nekretninama u nekim drugim zemljama i osvrt na pretpostavke stjecanja vlasništva stranaca u Republici Hrvatskoj do 1. siječnja 1997. godine. Izloženo je tko se smatra stranom osobom prema pozitivnim propisima, i govori se o pretpostavkama za stjecanje prava vlasništva na nekretninama s obzirom na pravni temelj stjecanja, kao i ograničenjima koja postoje u odnosu na strance glede stjecanja vlasništva na određenim nekretninama. Dan je prikaz nekih međunarodnih ugovora koje je Republika Hrvatska sklopila a uređuju između ostalog pravo vlasništva državljana i pravnih osoba jedne na području druge ugovorne strane.
|
Pravno razdvajanje zgrada i drugih građevina od pomorskog dobra
Iva Tuhtan, dipl. iur., znanstveni novak Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci |
UDK: 35.078.6 351.711 Ur.: 15. siječnja 2002. Pr.: 5. veljače 2002. Stručni članak |
Pravni režim pomorskog dobra uređen je Pomorskim zakonikom Republike Hrvatske. Pomorsko je dobro proglašeno općim dobrom i podvrgnuto nevlasničkom pravnom režimu. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, međutim, predviđa da se osnivanjem koncesije na općem dobru (a time i pomorskom dobru) razdvaja od zemljišta postojeća zgrada, kao i ona koja će se izgraditi na temelju koncesije dok traje koncesija. Prema tome, koncesionar ima vremenski ograničeno pravo vlasništva na takvim zgradama. Zakonom i koncesijom ograničena su i ovlaštenja koncesionara glede korištenja i raspolaganja tim zgradama. U radu se analizira i stvarnopravni učinak hipotekarnog zalaganja zgrada izgrađenih na pomorskom dobru. Ukazuje se na zakonske praznine ustanove prava vlasništva na zgradama i drugim građevinama koje su odvojene od zemljišta koncesijom te ustanove upisa prava vlasništva i hipoteke u zemljišnu knjigu. S obzirom da pravo vlasništva na zgradu može steći samo uski krug osoba koje ispunjavaju uvjete za koncesiju, postoji veliko ograničenje i za realizaciju hipoteke na takvoj zgradi njezinom prodajom radi namirenja osiguranog potraživanja.
|
Naknada parničnih troškova u postupku pred hrvatskim sudovima
Dr. sc. Jozo Čizmić, docent Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu |
UDK: 347.921(497.5) Ur.: 8. listopada 2001. Pr.: 12. studenog 2001. Pregledni znanstveni članak |
Pružanje zaštite povrijeđenim i/ili ugroženim subjektivnim pravima u parničnom postupku nije besplatno. Izdatke koji nastanu tijekom ili u povodu postupka snosi na kraju stranka koja je izgubila parnicu, odnosno stranka koja je troškove prouzročila svojom krivnjom ili slučajem koji joj se dogodio. Autor je u radu ukazao na neke dvojbe i rješenja u svezi sa sadržajem i modalitetima naknade parničnih troškova.
|
Zaštita prava vlasništva
Mr. sc. Jasna Brežanski, sutkinja Vrhovni sud Republike Hrvatske |
UDK: 347.23 Ur.: 29. siječnja 2002. Pr.: 14. veljače 2002. Stručni članak |
U članku su izložene zakonske odredbe koje uređuju tužbe za zaštitu vlasništva i to: pravu vlasničku tužbu, vlasničku tužbu predmnjevanog vlasnika, tužbu vlasnika za prestanak uznemiravanja i tužbu predmnjevanog vlasnika za prestanak uznemiravanja. Ključne riječi: vlasništvo, zaštita |
Zaštita prava vlasništva u europskom pravu
Dr. sc. Nada Bodiroga-Vukobrat, docent Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci |
UDK: 347.23::061.1EU Ur.: 14. siječnja 2002. Pr.: 12. veljače 2002. Pregledni znanstveni članak |
U radu autorica analizira zaštitu prava vlasništva kao temeljnog ljudskog prava, te daje pregled pravnih izvora. Poseban dio rada predstavlja raščlamba presuda Europskog suda, glede prava vlasništva, zakonskih ograničenja, te zahvata u pravo vlasništva, gdje se Europski sud upustio u razradbu kriterija pod kojim je moguće i dopustivo da supranacionalna regulatorna djelatnost ograniči temeljna ljudska prava, pa tako i pravo vlasništva, kao jedno od temeljnih ljudskih prava.
|
Pripremanje i organizacija glavne rasprave u građanskom sudskom (parničnom) postupku
Dr. sc. Aldo Radolović, izvanredni profesor Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci |
UDK: 347.93 Ur.: 11. siječnja 2002. Pr.: 25. veljače 2002. Stručni članak |
Glavna rasprava je središnje mjesto građanskog sudskog (parničnog) postupka. Ona završava (osim ako stranke svojim dispozicijama to ne učine nepotrebnim ili nemogućim) donošenjem odluke (presude) kojom se ocjenuje materijalnopravna osnovanost odnosno neosnovanost postavljenog tužbenog zahtjeva tužiteljice.
Prije toga, međutim, valja provesti mnoge predradnje, od kojih se posebno ističu faza pripremanja i faza organizacije (održavanja) glavne rasprave. Prva faza ispituje (u pravilu) postupovnu dopustivost podnijete tužbe, druga (opet samo u pravilu) njenu materijalnopravnu osnovanost do koje dolazi intezivnom postupovnom aktivnošću uz aktivno učešće stranaka i suda te uz provođenje potrebitih dokaza. |