Povežite se s nama:
 
Poruka

Projekti

Međunarodna znanstvena konferencija Opravdanost zapošljavanja mladih u atipičnim oblicima rada

Prezentacije s konferencije

Prof. dr. sc. Frans Pennings
(Sveučilište u Utrechtu, Nizozemska)
Rad mladih – iskustva Nizozemske

Prof. dr. sc. Laura Calafà (Sveučilište u Veroni, Italija)
Rad mladih osoba i novi oblici zapošljavanja u Italiji

Željko  Marković,  dipl.  oec., v.d. predstojnika (Hrvatski  zavod  za  zapošljavanje, Regionalni ured Rijeka)
Hrvatski zavod za zapošljavanje i atipični oblici rada

Nenad Seifert, direktor (Hrvatska udruga poslodavaca, Regionalni ured u Rijeci)
Mladi i tržište rada

Doc. dr. sc. Vanja Smokvina (Sveučilište u Rijeci)
Zapošljavanje mladih i novi oblici rada s naglaskom na mjeru stručnog osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa  

Izv. prof. dr. sc. Sandra Laleta (Sveučilište u Rijeci)
Zapošljavanje redovitih studenata u Hrvatskoj

Darko Šeperić, mag. nov. (Savez samostalnih sindikata Hrvatske)
Zapošljavanje mladih - stajališta sindikata  

Dijana Kesonja, univ. spec. iur., savjetnica (Ured pučke pravobraniteljice)
Stručno osposobljavanje – prednosti, nedostaci i izazovi

Seminar „Otvorena pitanja koordinacije obiteljskih davanja“

Dana 26. travnja 2019. godine na Pravnom fakultetu u Rijeci održan je seminar „Otvorena pitanja koordinacije obiteljskih davanja“. Seminar je organiziran u okviru aktivnosti projekta Erasmus+ Jean Monnet Modul „Pravo socijalne sigurnosti EU“ (Projekt broj: 574674-EPP-1-2016-1-HR-EPPJMO-MODULE).

Obiteljska davanja čine važan dio područja sustava socijalne sigurnosti, osiguravajući davanja za članove obitelji te se najčešće financiraju iz općeg proračuna države. Sustavi socijalne sigurnosti suočeni su s izazovima koji dovode u pitanje temeljne vrijednosti na kojima počivaju. Prvenstveno se to odnosi na promjene u migracijskim tokovima, obiteljskim strukturama, raskoraku između životnog standarda u različitim državama članicama. Koordinacija, a pogotovo izvoz obiteljskih davanja u druge države članice EU složeno je i politički osjetljivo pitanje. Dugogodišnje debate u mnogim državama članicama dovode do izmjena zakonodavstva te je upitna njihova usklađenost s europskim načelima i pravilima koordinacije, osobito s načelom jednakosti.

Ovaj je seminar okupio vodeće znanstvenike i praktičare u području prava socijalne sigurnosti kako bi predstavili najnoviji razvoj u području koordinacije obiteljskih davanja u Austriji, Njemačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj, čija su zakonodavstva itekako isprepletena tradicionalnim migracijskim putevima te pokušali dati odgovore na mnoge nedoumice koje novi propisi u nekim državama stavljaju pred praktičare.

Nakon kratkog uvoda u problematiku i prezentacije Jean Monnet Modula „Pravo socijalne sigurnosti EU“, financiranom u okviru Erasmus+ programa Europske komisije, a koji se provodi na Pravnom fakultetu u Rijeci od 2016. do 2019. godine, uvodnu prezentaciju održao je prof. dr. sc. Grega Strban s Pravnog fakulteta u Ljubljani na temu koordinacije obiteljskih davanja u EU i novih izazova s kojima su suočene sve europske države. Potom je prof. dr. sc. Elias Felten s Pravnog fakulteta u Linzu izlagao o aktualnoj tematici izvoza obiteljskih davanja s austrijske perspektive, čemu se priključila i Mag. Martina Thomasberger iz Arbeitskammer Wien te dala iznimno važan pregled najznačajnijih problema i slučajeva koji se pojavljuju u praksi. Dr. Eva Maria Hohnerlein s Max Planck Instituta za socijalno pravo i socijalnu politiku iz Münchena zatim je izlagala o razvoju sudske prakse i novim izazovima vezanim uz prekogranična davanja za djecu u Njemačkoj. Seminar je priveden kraju izlaganjem doc. dr. sc. Adrijane Martinović o koordinaciji obiteljskih davanja u Hrvatskoj. Iznimno veseli činjenica da je seminaru nazočilo 48 sudionika, među kojima predstavnici nadležnih institucija iz Republike Hrvatske te Republike Slovenije, kao i pravnici u praksi, ali i veliki broj studenata na završnoj godini pravnog studija u Rijeci. Uz živu i plodonosnu raspravu sudionici su zaključili kako je ova tema iznimno važna za svakodnevni život europskih građana i obitelji, a uz mnogobrojne probleme koji se javljaju u praksi i dalje će biti predmetom izučavanja i prilagodbi nacionalnih zakonodavstava zadanim ekonomskim okvirima. 


Prezentacije sa seminara dostupne su ovdje (molim Vas zatražite lozinku na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.).


 




Međunarodna znanstvena konferencija Fleksigurnost i novi oblici rada - Izazovi modernizacije hrvatskog radnog prava

Galerija slika





Međunarodna znanstvena konferencija 3. riječki dan sportskog prava EU, Uvod u sportsko pravo EU, Pravni okvir u nogometu – različiti aspekti

Galerija slika






Međunarodna znanstvena konferencija Opravdanost zapošljavanja mladih u atipičnim oblicima rada

Galerija slika










EU Judiciary Training on Brussels IIa Regulation: From South to East

Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci bio je partner na projektu pod nazivom „EU Judiciary Training on Brussels IIa Regulation: From South to East“ (Grant Agreement No. JUST/2014/JTRA/AG/EJTR) čiji je koordinator bio Università degli Studi Milano-Bicocca iz Italije, a ostali partneri bili su Universitat de Barcelona iz Španjolske i Lietuvos Teisės Institutas iz Litve. S Pravnog fakulteta u Rijeci kao istraživači sudjelovali su prof. dr. sc. Eduard Kunštek, izv. prof. dr. sc. Ivana Kunda i dr. sc. Danijela Vrbljanac. Projekt je otpočeo 1. listopada 2015. godine i trajao do 30. rujna 2017. godine. Službena internetska stranica projekta je ovdje.
 
Početni zadatak u okviru ovoga projekta bio je prikupiti i obraditi sudsku praksu više država članica kako bi se na temelju tih saznanja mogla odrediti pitanja i problemi koji su najizraženiji u primjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 2001/2003 od 27. studenoga 2003. o nadležnosti, priznavanju i izvršenju sudskih odluka u bračnim sporovima i u stvarima povezanim s roditeljskom odgovornošću, skraćenog naziva Uredba Bruxelles II bis. To je bilo učinjeno s ciljem izrade praktičnih materijala, namijenjenih sucima i odvjetnicima, kojima bi se kroz hipotetičke primjere i modele problema iz prakse pokušalo dati odgovore na ključna pitanja u primjeni ove Uredbe. Navedeni materijali po završetku projekta dostupni svim korisnicima i to kao tiskano i elektroničko izdanje te kao interaktivni materijal na internetskim stranicama. U okviru ovoga projekta također je bilo organizirano osam seminara od čega dva u Hrvatskoj na Pravnom fakultetu u Rijeci, čiji se programi nalaze niže na stranici. Okupljeni suci, odvjetnici i zaposlenici nadležnih središnjih tijela na tim su seminarima raspravljali najznačajnija pitanja iz prakse nacionalnih sudova i Suda EU-a.

Među znanstvenIm rezultatima ovoga projetka može se izdvojiti publikacija pod nazivom Jurisdiction in Matrimonial Matters, Parental Responsibility and International Abduction u izdanju G. Giappichelli Editore, 2017., u kojoj su izv. prof. dr. sc. Ivana Kunda i dr. sc. Danijela Vrbljanac zajedno ili s drugim članovima projektnog tima suautorice tri poglavlja.


Seminar u 2016.

PROGRAM

 




Seminar u 2017.

PROGRAM




 

       Ovaj projekt je sufinanciran sredstvima Pravosudnog programa Europske unije.

International Scientific Conference Organisation of the labour market: stimmulating innovation and the growth of skills

Galerija slika










 
.