Europska socijalna povelja - Pravo na pravične radne uvjete
Dr. sc. Marinko Đ. Učur, redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 36(4)(094.2)
Ur.:6. ožujka 2003.
Pr.: 30. travnja 2003.
Pregledni znanstveni članak
Europska socijalna povelja (The European Social Charter, La Charte Sociale europeene), otvorena je za potpisivanje u Torinu 18. listopada 1961., a na snagu je stupila 28. veljače 1965. , nakon što ju je ratificiralo pet država. Europska socijalna povelja ekvivalent je Europske konvencije o ljudskim pravima na području ekonomskih, radnih i socijalnih prava.
Europska socijalna povelja jamči, bez diskriminacije, uživanje sljedećih temeljnih prava: prava na rad, prava na primjerene uvjete rada, prava na sigurne i zdrave uvjete rad, prava na pravičnu plaću za rad, prava na organiziranje, prava na kolektivno pregovaranje (uključujući i pravo na štrajk), prava djece i mladeži na zaštitu, pravo zaposlenih žena na zaštitu, pravo na profesionalno usmjeravanje, pravo na profesionalnu izobrazbu, pravo na zdravstvenu zaštitu i druga prava.
Postupak za potpisivanje Povelje je fleksibilan.
Mora se potpisati (prihvatiti) jezgra od najmanje pet od sedam članaka. Povelja je dio zakonodavstva Europske unije.
Hrvatski sabor je na sjednici 20. studenog 2002.- donio Zakon o potvrđivanju Europske socijalne povelje s dodatnim protokolima…(u NN - Međunarodni ugovori 15/02.).
U ovom radu detaljnije se komentiraju odredbe i sadržaj članka 2. Povelje: pravo na primjerene uvjete rada.
Ključne riječi: Europska socijalna povelja, primjereni uvjeti rada, zakonodavstvo, Europska unija.